Rozwiązania dostosowujące tok studiów do potrzeb osób z chorobami i zaburzeniami psychicznymi

Do najczęściej proponowanych przez BON rozwiązań, które wspierają studentów doświadczających kryzysów zdrowia psychicznego, należą:

• Zmiana harmonogramu zaliczeń

Z uwagi na nieprzewidywalność nasilania się objawów choroby, rozwiązanie to pozwala elastycznie planować czas oraz ilość rozliczanych przedmiotów. Możliwe jest wydłużenie czasu rozliczania zobowiązań z bieżącej sesji do momentu rozpoczęcia się kolejnej.

• Zmiana poziomu dopuszczalnych nieobecności

Jest to propozycja dla studentów, którzy ze względu na częste pogarszanie się samopoczucia nie są w stanie regularnie uczęszczać na zajęcia. Limit dopuszczalnych absencji może być podniesiony do 50%.

• Zmiana formy egzaminu lub zaliczenia

Rozwiązanie służy studentom, którzy ze względu na sytuację zdrowotną nie są w stanie podejść do standardowej formy egzaminów. Alternatywna forma danego rozliczenia nie może obniżać poziomu wymagań, przykładem może być zmiana zaliczenia polegającego na wygłoszeniu referatu na forum grupy na inną, uzgodnioną z wykładowcą propozycję, niewiążącą się z koniecznością sprostania wymogom wystąpienia publicznego. Rozwiązanie może również dotyczyć zmiany warunków odbywania się egzaminu poprzez przeniesienie go do odrębnej sali.

• Urlop zdrowotny (w tym urlop z prawem do zaliczania przedmiotów)

Jeśli problem studenta ma charakter długotrwały i wiąże się z koniecznością podjęcia wyłączającego leczenia, BON może rekomendować urlop zdrowotny, który skutkuje ponownym i bezpłatnym wpisaniem studenta na ten sam etap studiów (semestr lub rok akademicki). Zależnie od kondycji zdrowotnej i motywacji studenta, rozwiązaniu może  towarzyszyć możliwość rozliczania wybranych przedmiotów.

• Konsultacje psychologiczne oraz konsultacje psychiatryczne

Wsparciem psychologicznym społeczności uniwersyteckiej zajmuje się Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Warszawskiego(CPP UW), które oferuje także konsultacje psychiatryczne. Zespół Centrum Pomocy Psychologicznej UW tworzą specjaliści, udzielający bezpłatnego wsparcia w formie dostosowanej do potrzeb i możliwości osoby zgłaszającej się. Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Warszawskiego jest miejscem, do którego mogą zgłosić się studenci/studentki, doktoranci/doktorantki i pracownicy/pracowniczki naszej Uczelni, gdy znajdują się w kryzysie psychicznym, potrzebują wsparcia psychologicznego lub pomocy w adaptacji do nowych wyzwań.

Obszary trudności zgłaszane w BON przez studentów

Do najczęściej zgłaszanych przez studentów problemów należą:

• Brak możliwości terminowego rozliczenia zajęć
  • Trudności w prezentowaniu wiedzy na forum grupy
  • Problemy z działaniem pod dużą presją czasu
  • Kłopoty z organizacją pracy
  • Problemy z motywacją i wiarą w możliwość sprostania zadaniom
  • Nieprzewidywalne okresy pogorszenia samopoczucia a kalendarz akademicki
  • Problemy z koncentracją uwagi, pamięcią, myślami zakłócającymi naukę, nasilone poczucie zmęczenia
  • Inne problemy zdrowotne
  • Problemy z organizacją pracy, związane z trudnością nadawania priorytetów i równoległego realizowania dużej ilości zadań na studiach
  • Trudności w kontaktach z grupą studencką i wykładowcami
Co może student?Co może BON?
Zgłosić potrzebę wsparciaPrzekazać jednostce propozycje zmian  w toku studiów i/lub wskazówki dydaktyczne
 Starać się o regularną ocenę jego potrzeb  wynikających ze stanu zdrowiaElastycznie zareagować na zmieniające się  potrzeby
Studiować rzetelnie w okresach poprawy samopoczuciaZindywidualizować tok zaliczania
Podjąć i kontynuować leczenieDostosować tok studiów tak, aby możliwe było leczenie

Dotychczasowe doświadczenia Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie wspierania osób doświadczających trudności z obszaru zdrowia psychicznego wskazują na ogromną potrzebę tworzenia rozwiązań dla tej grupy. Wielu studentów podkreśla, że proces studiowania nie byłby możliwy bez daleko idącej indywidualizacji toku studiów.

Rosnąca liczba osób zgłaszających problemy z tego obszaru wskazuje  konieczność wspierania i promowania zdrowia psychicznego jako wspólnej wartości dla wszystkich studentów. Konieczne są działania mające na celu zmianę stereotypów wokół osób doświadczających kryzysów zdrowia psychicznego podczas studiów. Ważne jest, aby rosła świadomość dotycząca możliwości uzyskania pomocy w strukturach uczelni, jak również świadomość potrzeby wsparcia i akceptacji ze strony  najbliższego otoczenia studenta.