„System opiera się na infrastrukturze zbudowanej ze znaczników elektronicznych oraz personalnych urządzeniach mobilnych, jakimi mogą być nowoczesne smartfony lub tablety. Dostępność dla osób niepełnosprawnych wzrokowo, o której wspomniano, bazuje na fakcie, że te urządzenia mobilne są ze swej natury udźwiękowione, a zatem dostępne bezwzrokowo. Dodatkowo, dla tej grupy użytkowników opracowany został moduł przeznaczony do instalacji na uchwycie białej laski. Mechanizmy wibracyjne ułatwiają obsługę systemu osobom posiadającym problemy ze słuchem” źródło strona producenta.
Z przyjemnością informujemy, że znaczniki TOTUPOINT zostały zamontowane w budynku Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW mieszczącego się przy ulicy Dobrej 55, w którym znajduje się nasze biuro.
Znaczniki:
- Uniwersytet Warszawski, Wejście do części technologicznej BON, Dobra 55
- Uniwersytet Warszawski, Wydziały Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej, Dobra 55 – 4 znaczniki
TOTUPOINT to system znaczników, którymi można oznaczyć przestrzeń, ułatwiając w ten sposób osobom niewidomym samodzielne poruszanie się.
Znacznikami oznaczone zostało wejście do budynku od strony skrzyżowania ul. Dobrej i Lipowej oraz następujące miejsca wewnątrz budynku:
- windy na parterze i poziomie minus jeden,
- toalety: damska, męska i dla osób niepełnosprawnych na parterze,
- wejście do BON na parterze,
- dodatkowe pomieszczenia BON n a poziomie minus jeden.
Co jest potrzebne, aby skorzystać ze znaczników TOTUPOINT?
Aby skorzystać ze znaczników TOTUPOINT, należy zainstalować na smartfonie aplikację o nazwie TOTUPOINT, która jest dostępna dla systemu Android i iOS. Poniżej bezpośrednie linki do jej pobrania:
Gdyby podane tu linki nie zadziałały, to wówczas należy na urządzeniu mobilnym samodzielnie wyszukać aplikację i ją zainstalować.
Jak używać znaczników TOTUPOINT?
Aby móc używać system znaczników, na telefonie uruchamiamy aplikację TOTUPOINT. Następnie wkładamy smartfona do kieszeni i idziemy.
Po zbliżeniu się do znacznika, ten automatycznie jest aktywowany i poinformuje nas akustycznym sygnałem oraz komunikatem audio o miejscu, w którym się znajdujemy. Jeżeli chcemy uzyskać więcej informacji na temat tego miejsca, to wyjmujemy telefon z kieszeni i sprawdzamy dodatkowy opis tekstowy, który przypisany jest do znacznika. Proste prawda? Jeśli chcemy ponownie wywołać komunikat wraz sygnał dźwiękowy w pobliskim znaczniku, wystarczy wybrać przycisk “aktywuj” w aplikacji.
Aplikacja TOTUPOINT umożliwia także zmianę sposobu informowania o wykrytym znaczniku. Możemy wyłączyć automatyczne powiadamianie o wykrytym znaczniku i aktywować je ręcznie, możemy zmieniać głośność komunikatów, ustawiać zasięg, czyli w jakiej odległości od nas znacznik ma się aktywować lub ustawić ignorowanie znacznika, którego komunikat nie jest nam potrzebny. Jeśli w naszym zasięgu znajdzie się kilka znaczników, aplikacja wyświetli informacje o nich w kartach, które możemy przeglądać, a karta znacznika, który jest najbliżej, będzie zawsze wyświetlana jako pierwsza.
Zamiast używać telefonu, możemy kupić w firmie PIRS – czyli u producenta znaczników – nakładany na laskę moduł kompasu, który jest także aktywatorem znaczników.
Wówczas nie musimy nawet używać aplikacji. Wystarczy, że włączymy w urządzeniu funkcję aktywowania znaczników i wyruszymy w drogę. Po znalezieniu się w pobliżu punktu TOTUPOINT, znacznik automatycznie się do nas odezwie. Oczywiście, jeżeli interesuje nas rozszerzona informacja o miejscu, w którym został on zamontowany, to musimy odczytać ją w aplikacji.
Więcej informacji o znacznikach TOTUPOINT
W Warszawie są aktualnie zainstalowane 302 znaczniki. Pełna lista znajduje się na stronie Lokalizacja znaczników systemu TOTUPOINT
Więcej informacji o tych znacznikach oraz wykaz miejsc, w których są one obecnie zainstalowane, znajdziemy odwiedzając stronę www.TOTUPOINT.pl.