Powiadomienia o pozostawionym przedmiocie
Funkcja powiadomienia o pozostawionym przedmiocie nie działa na starszych iPhone’ach. Aplikacja „Znajdź” może teraz powiadamiać użytkownika o pozostawionym przedmiocie, do którego przyczepiony jest znacznik AirTag. Więcej o znacznikach AirTag przeczytasz w serwisie Apple.
Jeśli na przykład przyczepimy taki znacznik do portfela, a portfel wypadnie nam z kieszeni i my oddalimy się od niego, to otrzymamy powiadomienie o tym zdarzeniu. Po otrzymaniu powiadomienia mamy do dyspozycji wszystkie opcje związane z usługą „Znajdź”, która pozwoli nam odszukać utracony przedmiot. Oczywiście znacznik AirTag można przyczepić do dowolnej rzeczy np. białej laski lub uprzęży dla psa przewodnika itp..
O tym jak skonfigurować funkcję powiadamiaj w aplikacji „Znajdź” przeczytasz na stronie tutaj.
Nowości w VoiceOver
Szybkie ustawienia
System iOS 15 pozwala uzyskać dostęp do szybkich ustawień VoiceOver.
Menu szybkich ustawień wyświetlisz, wykonując czterokrotne stuknięcie dwoma palcami lub naciskając na klawiaturze sprzętowej skrót “vo+v”. System nie oferuje gestu pozwalającego na dostęp do tego menu z poziomu brajla. Nie ma też takiej akcji w zestawie poleceń dla brajlowskich urządzeń.
Szybkie ustawienia zawierają listę opcji, którą można modyfikować. Opcje do listy możesz dodawać, usuwać i zmieniać ich kolejność. Aby dokonać zmian w opcji „Szybkie ustawienia”, przejdź do „Ustawienia, Dostępność, VoiceOver, Szybkie ustawienia”. Zmianę kolejności opcji wykonuje się w taki sam sposób, jak zmiany położenia opcji na “pokrętle”. Stuknięcie w “Opcje” wyświetli okno, w którym można zmienić jej ustawienie.
Większość opcji w oknie „Szybkie ustawienia” jest identyczna z tymi dostępnymi na “pokrętle”. Zatem jeżeli chcesz, to możesz na „Pokrętle” pozostawić opcje związane z nawigacją, a do pozostałych uzyskiwać dostęp poprzez menu „Szybkie Ustawienia”. Taka konfiguracja na pewno ułatwi ci pracę na urządzeniu.
Nawigacja grupowa
„Nawigacja grupowa” to kolejna nowa funkcja VoiceOver w iOS 15. Zadaniem tego nowego sposobu nawigacji jest zgrupowanie podobnego typu elementów interfejsu aplikacji, aby poruszanie się pomiędzy nimi było szybsze, a interakcja z nimi była łatwiejsza. W działaniu przypomina funkcję „Kontenery”, którą można przypiąć do „pokrętła”. Różnica między nimi jest jednak taka, że używając kontenerów, możesz się tylko przemieszczać pomiędzy grupami elementów, a nowa funkcja pozwala także na wchodzenie z nimi w interakcję. Na przykład w aplikacji „Poczta”, lista wiadomości i pasek narzędzi tworzą osobne grupy identycznych elementów. Należy jednak pamiętać, że „Nawigacja grupowa” na urządzeniach z iOS jest wciąż w fazie rozwoju, na co wskazują problemy z jej używaniem.
Aby włączyć nawigację grupową, przesuń dwa palce w prawo. Przesuwając dwa palce w lewo – wyłączysz ją. Na sprzętowej klawiaturze, skrótem „VO+shift+strzałka w dół” włączymy interakcję a skrótem „VO+shift+strzałka w górę” zatrzymamy ją. Nie udało mi się znaleźć brajlowskich skrótów dla tych funkcji.
Jeśli uznasz, że ten sposób nawigacji jest dla ciebie przydatny, to funkcję tę możesz dodać do „pokrętła”, aby móc ją szybko wyłączać i włączać. Możesz ją także przełączać w menu „Szybkie ustawienia” lub włączyć jako nawigację domyślną w ustawieniach VoiceOver w obszarze „Styl nawigacji”.
Więcej komunikatów w ustawieniach szczegółowości
Opcje szczegółowości zostały wzbogacone o nowe ustawienia. Teraz możemy tu włączyć powiadomienie o zmianie trybu QuickNav. Mamy do wyboru kilka ustawień. Urządzenie o przełączeniu trybu może nas nie informować, może nas poinformować komunikatem głosowym lub brajlowskim, albo sygnałem dźwiękowym.
Kolejne nowe ustawienie w tym miejscu to powiadamianie o włączonej latarce. Po włączeniu latarki urządzenie powiadomi nas o tym nawet po zablokowaniu ekranu. Osoby niewidome nie mają wprawdzie potrzeby używania latarki, ale mogą ją włączyć przypadkowo. Do tej pory jedyną informacją o tym, że latarka świeci było nagrzewanie się tylnej części obudowy telefonu i szybko spadający w dół wskaźnik poziomu baterii. W nowym systemie o tym fakcie możemy być także powiadomieni przez VoiceOver.
W systemie iOS 14 można włączyć powiadomienie o dostępności na „pokrętle” akcji. Gdy ustawimy fokus na elemencie, do którego programista przypisał jakieś akcje, z których może skorzystać czytnik ekranu, to VoiceOver nas o tym poinformuje. Jest to jednak tylko komunikat głosowy i osoby, które posługują się wyłącznie brajlowskim urządzeniem, nie są o tym informowane. W iOS 15 można także włączyć wyświetlanie tego komunikatu na urządzeniu brajlowskim. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wyświetlające się co chwilę komunikaty mogą przeszkadzać w pracy. Na przykład podczas przeglądania wiadomości w aplikacji “Mail” będą one wyświetlać się po każdym przesunięciu fokusa na kolejną wiadomość na liście.
Kolejnym ustawieniem jest możliwość włączenia odczytywania liczb słowami lub cyframi. Wprawdzie bez problemu każdy odczytany numer można przeczytać cyframi, wybierając na „pokrętle” opcję “Znaki”, ale funkcja ta włączona na stałe, albo w konkretnej aplikacji może się przydać.