Osoby niewidome, które interesują się sprzętem i oprogramowaniem specjalistycznym, zapewne słyszały o 20 znakowym notatniku brajlowskim Orbit Reader. Na rynku pojawił się jego nowy model o nazwie Orbit Reader Plus, który tak jak jego poprzednik posiada 20 komórek brajlowskich. Poza tym modelem w sprzedaży jest także wersja 40 znakowa. Każdy z tych notatników może również pracować jako brajlowska linijka komunikująca się z komputerami i smartfonami.
Oprócz notatników firma Orbit wypuściła także na rynek małą brajlowską klawiaturę. A oto co o niej można przeczytać na stronie producenta: „Orbit Writer to idealny towarzysz dla smartfona. Urządzenie współpracuje ze wszystkimi komputerami i smartfonami. Ma ergonomiczną brajlowską klawiaturę w układzie Perkins. Klawisze są wykonane z materiału wysokiej jakości i pozwalają na cichą pracę urządzenia, dając jednocześnie dobrze odczuwalne sprzężenie zwrotne. Pracę na komputerze i smartfonie umożliwiają intuicyjne kombinacje klawiszy. Klawiatura współpracuje z urządzeniami z systemem iOS, Android, Windows, Mac OS, Fire OS, Chrome OS i Linux. Jednocześnie można się połączyć do pięciu urządzeń za pomocą BlueTooth i jednego po przez USB. Skróty klawiszowe umożliwiają łatwe przełączanie się pomiędzy przyłączonymi urządzeniami. Klawiatura wspiera wszystkie języki. Urządzenie posiada szybko ładującą się baterię o długim czasie pracy. Po pełnym naładowaniu na klawiaturze można pracować ponad trzy dni. Ładowanie baterii odbywa się w mniej niż dwie godziny”.
Klawiatura jest lekka i wytrzymała. Jej waga to 90 g. A wymiary: 16.0 x 6.5 x 0.8 cm.
Urządzenie sygnalizuje wibracją działanie i zmianę ustawień. Na obudowie umieszczone są zaczepy umożliwiające zamocowanie paska lub smyczy.
Mam nadzieję, że zarówno opisywana tu brajlowska klawiatura, jak i notatniki znajdą się wkrótce w ofertach polskich firm tyfloinformatycznych, a cena tych urządzeń nie będzie wyższa niż u producenta. Więcej o opisywanych tu urządzeniach można przeczytać na stronie: http://www.orbitresearch.com/