BrailleSense to seria brajlowskich notatników produkowanych przez firmę Hims, które są dostępne na Polskim rynku już od kilkunastu lat.
Wiele osób niewidomych posiada taki notatnik, albo miała doświadczenia w ich użytkowaniu. Dystrybucją notatników na terenie naszego kraju zajmuje się firma ECE.
Pod nazwą BrailleSense jest dostępnych kilka modeli notatników brajlowskich. W sprzedaży są trzy. Jakiś czas temu w BON UW mieliśmy możliwość zapoznania się z modelem tej serii o nazwie BrailleSense 6.
BrailleSense 6 to następca BrailleSense Polaris. Nowy notatnik tak, jak jego poprzednik posiada taki sam zestaw aplikacji, ma 32 znakową brajlowską linijkę, wyświetlacz LCD, 8 punktową brajlowską klawiaturę w stylu Perkins i kilka klawiszy funkcyjnych. Notatnik ma identyczny zestaw wbudowanych aplikacji, które obsługujemy przy użyciu tych samych skrótów klawiszowych. Nie zmieniła się też funkcjonalność przycisków na panelu przednim oraz tych ulokowanych po obu stronach spacji. Podczas pracy korzystamy z tego samego układu menu. Jeżeli ktoś ma już doświadczenie z używania innych modeli notatnika z tej serii, to bez problemu poradzi sobie także z obsługą BrailleSense 6.
Nowy notatnik wyglądem niczym nie różni się od swojego poprzednika, czyli modelu BrailleSense Polaris. Jest również smukły, dosyć lekki. Bez problemu można go trzymać w jednym ręku i robić zdjęcia czarnodrukowych materiałów wbudowanym aparatem. Nie jest wprawdzie tak cienki, jak obecne tablety, ale jego grubość można porównać do urządzenia ze zwiększoną baterią. Różnice między nowym modelem notatnika a wcześniejszym modelem BrailleSense Polaris są w elektronice i wersji systemu Android. Nowe urządzenie posiada system Android 10, ma lepszy procesor i więcej pamięci. Zamiast gniazda HDMI, ma dwa wejścia USB-C, Bluetooth 5.0 i nowszą kartę Wi-Fi. Model ten nie posiada wejścia Ethernet umożliwiającego podłączenie notatnika do sieci przy pomocy kabla.
Dzięki aktualizacji systemu Android do wersji 10, na notatniku możemy zainstalować najnowsze wersje aplikacji napisanych na ten system. Aplikacje, które zainstalujemy na notatniku są dostępne po wybraniu z głównego menu opcji “wszystkie aplikacje”. W miejscu tym znajdują się także aplikacje działające pod kontrolą Androida, ale zainstalowane na urządzeniu przez producenta. Jest to zestaw programów pozwalających na korzystanie z usług Google.
BrailleSense 6 nie posiada dotykowego panelu, tak więc nawigacja w obrębie aplikacji systemu Android odbywa się przy użyciu klawiatury. Wykorzystywane są tu skróty klawiszowe symulujące zarówno gesty poruszania się w obrębie aplikacji, jak i gesty stuknięcia. Skróty klawiszowe umożliwiają także wchodzenie w interakcję z elementami sterującymi aplikacją. Przy ich pomocy można zaznaczyć pola wyboru, rozwinąć i wybrać wartość z listy, wpisać tekst w pole edycyjne i zmienić położenie suwaka.
Na testowym urządzeniu zainstalowaliśmy kilka programów użytkowych, wśród których znalazły się aplikacje dedykowane osobom niewidomym, jak i takie, z których korzystają osoby pełnosprawne. Testowaliśmy aplikacje: rozkład jazdy autobusów miejskich, aplikacja do odtwarzania internetowych stacji radiowych, program do nawigacji w terenie, aplikacja do obsługi znaczników nawigacji w obrębie budynków oraz aplikacja do rozpoznawania kolorów, skanowania kodów kreskowych i rozpoznawania tekstu czarnodrukowego. Każda z powyższych aplikacji działała na BrailleSensie 6 bez żadnych problemów. Nie oznacza to jednak, że zainstalowane aplikacje nie będą powodować problemów – jeśli aplikacja jest problematyczna w użytkowaniu przez osoby niewidome na tradycyjnych urządzeniach mobilnych, to analogiczne trudności w jej użytkowaniu wystąpią także na BrailleSensie 6. Więcej informacji na ten temat zamieszcza producent notatnika w rozdziale pomocy dotyczącej używania aplikacji androidowych.
Oczywiście, aby możliwe było instalowanie aplikacji dla systemu Android, musimy się zalogować na nasze konto Google. Zarówno sam proces logowania, jak i przeszukiwania sklepu z aplikacjami jest w pełni dostępny. Bez problemu udało mi się także usunąć z notatnika swoje konto Google.
Dodatkową funkcjonalnością tego notatnika, z której mogą skorzystać osoby widzące, jest możliwość zainstalowania na urządzeniu z Androidem aplikacji pozwalającej wyświetlić na tablecie lub telefonie ekran BrailleSense 6. Dzięki temu osoba widząca na swoim urządzeniu może widzieć to samo, co jest wyświetlane przez notatnik na linijce brajlowskiej. Przy pomocy tej aplikacji można nawet z poziomu mobilnego urządzenia sterować notatnikiem. Jedyna niedogodność w wykorzystaniu tej funkcjonalności to taka, że komunikacja pomiędzy urządzeniami odbywa się przy użyciu kabla USB.
Więcej informacji o BrailleSensie 6 można znaleźć na stronie ECE, czyli polskiego dystrybutora produktów firmy Hims.