6. Hiperłącza
Edytor MS Word automatycznie tworzy hiperłącza, gdy użytkownik wklei na stronę link URL. Odnośniki mogą nie mieć sensu dla użytkowników czytników ekranu, np. gdy składają się z niezrozumiałego ciągu liter, cyfr i innych znaków, lub są po prostu bardzo długie. Umieszczając odnośniki w dokumencie należy upewnić się, że tekst linku jest znacząca i zrozumiała, także, gdy będzie odczytywana w oderwaniu od otaczającego tekstu.
Aby zmienić treść odnośnika na zrozumiały i przyjazny dla użytkownika, zaznacz hiperłącze, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Edytuj hiperłącze” lub wciśnij kombinację Ctrl+K. W oknie „Edytowanie hiperłącza” przyjazną treść odnośnika należy wpisać w pole „Tekst do wyświetlenia”.
Treść odnośnika musi być zrozumiała i informować użytkownika, dokąd go zaprowadzi.
- Nie używaj linków w postaci „kliknij tutaj”, „tu”, „więcej”, itp. Taka treść odnośnika odczytywana bez zapoznania się z otaczającym tekstem jest zupełnie niezrozumiała.
- Dla odnośników kierujących do dokumentów (PDF, DOC lub innych formatów) zamieszczaj dodatkowe informacje o formacie pliku i jego rozmiarze.
- Podawaj tylko krótkie adresy internetowe, np. https://www.uw.edu.pl/. Dłuższe adresy przedstawiaj w postaci zrozumiałej treści.
7. Tytuł dokumentu
Każdy dokument powinien mieć określony w swoich Właściwościach tytuł. Po poprawnym eksporcie do formatu PDF czy ePub będzie to pierwsza informacja przetwarzana przez programy odczytu ekranu. Tytuł będzie wyświetlany w nazwie okna, może także posłużyć do wyszukiwania dokumentu w systemie Windows.
Tytuł dokumentu jest elementem tzw. metadanych (właściwości) opisujących dokument. Jest niezależny od nazwy pliku. Tytuł wraz z innymi informacjami takimi jak imię i nazwisko autora, temat, słowa kluczowe, czy komentarz, tworzy szczegółowe informacje opisujące lub identyfikujące plik.
Tytuł dokumentu, jak i pozostałe właściwości, można określić w menu „Plik” i w zakładce „Informacje”, w sekcji „Właściwości”. Tytuł dokumentu można dodać również na etapie zapisywania dokumentu wpisując go w pole „Tytuł”.
Tworząc tytuł dokumentu należy starać się aby był możliwie krótki i unikalny. Tę ostatnią właściwość można uzyskać dodając na końcu tytułu sygnaturę lub datę.
Edycja metadanych dokumentuj jest także istotna dla sprawdzenia informacji, które będą udostępniane wraz z dokumentem. Edytor MS Word automatycznie wypełnia pola „Autor” oraz „Ostatnio modyfikowany przez” – warto zweryfikować, czy informacje te są właściwe do ich publikowania.