4. Most (Bridge)
Jako że technologia FDM zakłada nakładanie kolejnych warstw filamentu i model budowany jest od dołu (wzrasta z poziomu stołu roboczego drukarki), wszelkie zabudowywane otwory będą ulegać zapadnięciu. Jest to naturalna konsekwencja oddziaływania grawitacji na rozpostarte pomiędzy krawędziami otworu linie filamentu.
Sytuacji tej przeciwdziała się stosując struktury podporowe (supports). Jednakże w przypadku niewielkich otworów, które mają zostać zabudowane z góry, dopuszczalne jest pozostawienie ich bez wspierania podporami. Płaszczyzna z powodzeniem pokrywająca taki otwór bez podpór nosi nazwę mostu (bridge).
Mosty będą drukowane z różnym stopniem powodzenia w zależności od czynników takich jak prędkość druku czy właściwości konkretnego filamentu. Co do zasady, najważniejszym aspektem mającym wpływ na sukces bądź jego brak, jest długość pojedynczej linii jaka będzie musiała zostać “rozciągnięta” ponad otwartą przestrzenią. Dla materiałów twardych (np. PLA) maksymalna, ale ryzykowna długość mostu to nawet około 1 cm. Założenie, że w pełni bezpieczna długość mostu wynosi 5 mm jest w pełni uzasadnione. Wartości te mogą ulegać pewnym odchyleniom w zależności od wspomnianych powyżej czynników, jednakże będą to odstępstwa niewielkie.
Przykład
Jeżeli w modelu występuje wymagający zadrukowania od góry otwór o wymiarach 1 x 1 cm, nie będzie konieczne dodawanie struktur podporowych. Jeżeli zostaną zaaplikowane automatycznie przez oprogramowanie tnące, mogą zostać usunięte.
Przykład
Jeżeli w modelu występują wymagające zadrukowania otwory długie ale wąskie, np. o wymiarach 100 x 5 mm, to one również z powodzeniem zostaną pokryte mostem i nie będą wymagały struktur podporowych. Długość linii rozpościeranej pomiędzy krawędziami otworu nie powinna przekroczyć wartości krytycznej, powyżej której zacznie ona znacząco opadać i się odkształcać.
Uwaga
Drukowanie mostów przebiega inaczej w przypadku materiałów elastycznych (flex). Z racji ich konsystencji oraz potrzeby drukowania z mniejszymi prędkościami, długość właściwie zbudowanych mostów może być krótsza niż podany powyżej 1 cm. Każdorazowo przed drukowaniem filamentem elastycznym modelu zawierającego struktury mostowe, konieczne będzie przeprowadzenie testów wykazujących jego zachowanie w tym obszarze.
Dobra praktyka
Tworząc model z występującymi mostami, nie przekraczaj szerokości otworu, która wymusi slicerowi tworzenie podwieszonych linii filamentu dłuższych niż 1 cm. Jednocześnie nie ograniczaj drastycznie prędkości druku mostów. Szybko rozpościerane nad pustą powierzchnią ścieżki mają zdecydowanie większą szansę zachować właściwy i napięty kształt.