- Do czego: tworzenie dostępnych cyfrowo treści, immersyjne odczytywanie tekstów, dyktowanie, transkrypcja nagrań audio i wideo
- Dla kogo: osoby publikujące dostępne treści, dysleksja, ASD, ADHD
- Licencja: płatna, subskrypcja. Dla studentów i pracowników UW jest subskrypcja Microsoft 365.
- System: Windows, macOS, Android
W skrócie:
Microsoft Word istnieje od 1983 roku, a obecnie wyznacza standardy jako najpopularniejszy edytor tekstu. Pozwala łatwo przygotować dostępne cyfrowo dokumenty. Zawiera funkcjonalność czytnika immersyjnego. Pozwala również dyktować teksty i rozpoznaje mowę. Dodatkową funkcją wersji online jest możliwość pliku rozpoznania mowy z nagrań i zapisania transkrypcji ze znacznikami czasowymi.
Word — dostępne cyfrowo dokumenty
Microsoft Word od wersji 2016 lub, dostępna bezpłatnie dla studentów i pracowników Uniwersytetu wersja online Microsoft Word 365 zawiera nowoczesne funkcje ułatwiające pracę i zwiększające jej tempo.
Word pozwala, przy zachowaniu kilku podstawowych zasad, na tworzenie dostępnych dokumentów w formacie DOCX. Ten format jest zalecanym umieszczania na stronach internetowych i w korespondencji. W programie Word możemy otwierać i edytować również pliki PDF. Program zawiera również narzędzia korekty, zarówno ortografii, jak i podstaw stylistyki.
W ostatnich latach wprowadzono w Wordzie funkcjonalność czytnika immersyjnego. Jest on dostępny w menu „Widok”.
Czytnik immersyjny
Czytnik immersyjny dokonuje odczytu tekstu na głos przy użyciu technologii zamiany tekstu na mowę, jednocześnie wskazując aktualnie odczytywane miejsce. Dzięki temu użytkownik zapoznaje się z treścią wielozmysłowo. Jednocześnie czyta i słyszy odczytywany tekst, co ułatwia jego zrozumienie i zapamiętanie. Microsoft wzbogacił swój czytnik o unikalne opcje zwiększania koncentracji na wierszach. Czytnik pozwala na ustawienie własnych preferencji wyglądu odczytywanego tekstu, wybór głosu, prędkości.
W wersji Microsoft 365 online dostajemy do dyspozycji jeszcze bardziej rozbudowane opcje i funkcjonalność. Bogate ustawienia wyglądu, głosu rozszerzono jeszcze o słownik obrazkowy, ułatwiający zrozumienie treści.
Mamy do wyboru kilka schematów kolorystycznych, których wybór może poprawić koncentrację, lub zapewnić większy komfort osobom ze spektrum autyzmu.
Dużą zaletą rozwiązania Microsoftu jest jakość syntetycznej mowy, która brzmi bardzo naturalnie i wykorzystuje nowoczesną technologię głosów neuronowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu zrozumienie i zapamiętanie treści staje się jeszcze łatwiejsze.
Dyktafon, ułatwienie i wsparcie w komunikacji
Word zawiera jeszcze jedno narzędzie przydatne osobom z dysleksją lub problemami z uwagą. Wbudowany dyktafon bardzo dobrze rozpoznaje mowę, również język polski i przetwarza ją na tekst. Analizując ton i tempo mowy, potrafi automatycznie wstawiać znaki przestankowe. Można je też wstawiać, wypowiadając je np. „kropka”.
Tak napisany tekst może wymagać pewnej korekty, ale na pewno pozwoli zaoszczędzić czas, bo pracę z tekstem zaczynamy od razu od jego redakcji. Dyktafon jest dostępny i ma te same funkcje zarówno w aplikacji, jak i w wersji online.
Dyktafonu Worda można użyć również do wsparcia komunikacji z osobami głuchymi lub słabosłyszącymi. Dzięki temu nasze wypowiedzi od razu wyświetlą się na ekranie komputera.
Transkrypcja nagrań, napisy do filmów
Kolejnym bardzo przydatnym rozwiązaniem może być funkcja transkrypcji. Jest ona dostępna tylko w wersji Microsoft 365 online.
Transkrypcja pozwala nagrywać na żywo lub przesłać plik wideo lub audio w najpopularniejszych formatach i automatycznie generuje tekst transkrypcji z sygnaturami czasowymi oraz opcjonalnie z oznaczeniem mówiących prelegentów. Taki tekst również może wymagać korekty, a po jej dokonaniu nadaje się np. do dodania napisów w odtwarzaczu Youtube.