- Do czego: zaawansowana korekta pisowni gramatyki i stylu tekstów
- Dla kogo: nauczyciele, administracja, osoby publikujące treści, studenci, dziennikarze, pisarze
- Licencja: bezpłatna / subskrypcja.
- System: Windows, macOS, iOS
W skrócie: LanguageTool to usługa do sprawdzania pisowni, stylu i gramatyki, która pomaga poprawić i przeredagować teksty. Integruje się z przeglądarkami, edytorami tekstów, klientami poczty.
LanguageTool oferuje zaawansowaną korektę tekstów, dostępną zarówno online, jak i w formie darmowych rozszerzeń dla najbardziej popularnych przeglądarek internetowych i programów pocztowych dla komputerów Windows i Mac. Obsługuje ponad 30 języków i dialektów, w tym język polski. Pozwala na bardzo precyzyjną korektę: ortograficzną, interpunkcyjną i typograficzną tekstu. Sprawdzana jest również stylistyka, np. monotonia tekstu.
Dzięki temu narzędziu łatwiej uzyskać czytelne i profesjonalnie brzmiące dokumenty, wiadomości e-mail, czy wpisy na stronie internetowej.
Niniejszy tekst został oczywiście napisany przy wsparciu LanguageTool.
Integracja z przeglądarkami – zaskakująco przydatna.
Instalując darmowy dodatek do przeglądarki internetowej, zyskujemy możliwość sprawdzania naszych tekstów w niemal każdej aplikacji online. Obsługiwane przeglądarki to:
- Google Chrome
- Mozilla Firefox
- Microsoft Edge
- Apple Safari
- Opera
W przeglądarce jest przydatny np.:
- Podczas pisania e-maili w Gmail lub innej usłudze web-mail,
- Podczas redakcji treści stron internetowych — każdy system CMS,
- Podczas umieszczania wpisów w portalu Facebook.
- Podczas korzystania z aplikacji Dokumenty Google.
Korekta w edytorach tekstu i klientach pocztowych.
W formie dodatku do pakietu biurowego pozwala na znacznie lepszą niż wbudowana korektę np. w Microsoft Word, czy OpenOffice, Libre Office. Znakomicie sprawdza się w klientach pocztowych Thunderbird czy Apple Mail.
Program podkreśla znalezione błędy w tekstach i wyświetla po kliknięciu wybór sugerowanych poprawek wraz z wyjaśnieniem błędu. Oferuje też słownik synonimów, a w wersji płatnej dodatkowo możliwość automatycznego przeredagowania tekstu w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim i francuskim.
Darmowa wersja LanguageTool jest zazwyczaj wystarczająca.
W wersji podstawowej LanguageTool jest darmowy, ale pozwala sprawdzać teksty do 20 tys. znaków na raz. Taka wersja i oferowane przez nią dodatki do programów sprawdzi się w większości zastosowań.
Z pełni funkcjonalności skorzystamy, wykupując plan premium na miesiąc, kwartał lub rok. LanguageTool ma specjalną ofertę dla uczniów, studentów i nauczycieli. Dzięki temu możemy sprawdzać bardzo długie teksty, zastąpić korektę w Microsoft Word i dokumentach Google, włączyć jeszcze dokładniejszy „tryb wybredny” sprawdzania. Wersja premium oferuje też nielimitowane parafrazowanie i wersje beta nowych narzędzi. Te ostatnie opcje na razie nie obsługują języka polskiego.
Aspekt prawny. LanguageTool a RODO.
LanguageTool jest zgodny z RODO i hostowany w UE. W odróżnieniu od konkurencyjnego rozwiązania – Grammarly, można go bezpiecznie używać do przetwarzania tekstów zawierających dane wrażliwe.