3. Druk wielokolorowy z wykorzystaniem pojedynczej głowicy (zmiana koloru filamentu w trakcie druku)
Drukarki 3D (FDM) wyposażone w kilka głowic drukujących, kilka ekstruderów lub zewnętrzne moduły automatycznie zmieniające filament w trakcie druku, umożliwiają tworzenie wydruków wielokolorowych, w których nawet obiekty znajdujące się na tej samej wysokości, będą posiadały inny kolor powierzchni.
Możliwe jest jednak uzyskanie wydruku wielokolorowego nawet w przypadku drukarek posiadających tylko jedną głowicę drukującą i jeden ekstruder bez stosowania zewnętrznych modułów wymieniających filament w trakcie druku. Aby osiągnąć ten efekt należy wykorzystać funkcję oprogramowania tnącego, jaką jest “zmiana koloru” będąca w praktyce zastosowaniem komendy M600 w pliku g-code.
Uwaga
Komenda / funkcja M600 (zmiana koloru) umożliwia zmianę filamentu pomiędzy warstwami wydruku, a nie w trakcie drukowania konkretnej warstwy. Oznacza to, że wszystkie obrysy znajdujące się na tej samej wysokości, będą drukowane tym samym materiałem/kolorem. Nie jest więc możliwe wydrukowanie w ten sposób kilku ustawionych obok siebie obiektów tak, aby w całości różniły się od siebie kolorem.
Zastosowanie funkcji zmiany koloru (komendy M600) na konkretnej wysokości modelu spowoduje zatrzymanie procesu druku i oczekiwanie drukarki na usunięcie z ekstrudera obecnego filamentu, a następnie załadowanie kolejnego. Po takiej wymianie, drukarka będzie kontynuowała wydruk rozpoczynając kolejną warstwę już za pomocą nowego materiału. Funkcja zmiany koloru może być stosowana wielokrotnie w ramach jednego wydruku.
Przykład
Omawiana funkcjonalność jest szczególnie przydatna w przypadku wydruków funkcjonalnych pod kątem osób słabowidzących. Przygotowując w oprogramowaniu tnącym model z płaską górną powierzchnią, zawierającą nadruk będący objaśnieniem treści czy schematem, skorzystaj z funkcji zmiany filamentu na wysokości pierwszej warstwy owego nadruku. Zestawiając ze sobą dwa kontrastowe kolory, poprawisz w łatwy sposób funkcjonalność finalnego wydruku, a nawet zwiększysz jego walory estetyczne.
Uwaga
Korzystając z funkcji wymiany filamentu i dokonując zmiany nie tylko jego koloru, ale np. zmiany producenta materiału, albo wręcz jego typu, uwzględnij tę różnicę w parametrach druku. Mowa przede wszystkim o parametrach temperaturowych. Zwiększ lub zmniejsz temperaturę dyszy zgodnie z wymaganiami nowo założonego filamentu.
Uwaga
Tworząc wydruk w którym zestawisz ze sobą dwa różne typy filamentów, np. PLA i ABS, upewnij się najpierw za pomocą testów, że adhezja pomiędzy nimi jest wystarczająca i model po wydrukowaniu, albo jeszcze w jego trakcie, nie ulegnie rozpadowi.