2.11. Współczynnik ekstruzji
Współczynnik ekstruzji materiału jest parametrem, którego regulacja możliwa jest z poziomu ustawień oprogramowania tnącego. Za jego pomocą możliwe jest szybkie zwiększenie lub zmniejszenie ilości wytłaczanego w trakcie druku filamentu. Standardowo przyjmuje on wartość 1.
Producenci materiałów opisują przedział w jakim zalecane jest ustawienie współczynnika ekstruzji dla konkretnego filamentu. W większości standardowych i nieskomplikowanych wydruków, egzamin zda pozostawienie wartości na poziomie 1 lub zdefiniowanym przez producenta. Ewentualne zmiany powinny być nieznaczne i dokonywane etapowo, przy równoczesnej ocenie efektów, a pojedyncza modyfikacja nie powinna przekraczać wartości 0,02. Nie należy jednak przekraczać wartości ekstruzji poniżej 0,9 i powyżej 1,1. Można uznać je za wartości graniczne.
Uwaga
Zbyt wysoki parametr współczynnika ekstruzji może prowadzić do zapychania się dyszy wylotowej drukarki w trakcie wydruku.
Przykład
Za wysoka ekstruzja skutkuje zbyt dużą ilością wytłaczanego względem potrzeb filamentu. Ścieżki wydruku są zniekształcone, bywają niesymetryczne, a obrysy zewnętrzne mogą sprawiać wrażenie zanadto rozlanych.
Przykład
Za niska ekstruzja skutkuje zbyt małą ilością wytłaczanego względem potrzeb filamentu. Pomiędzy ścieżkami wydruku widoczne są przerwy i szpary. W skrajnych przypadkach może dojść do rozwarstwiania się poziomych ścieżek, gdyż zbyt duży będzie dystans pomiędzy nimi.
Dobra praktyka
Zmniejszanie współczynnika ekstruzji ma sens również w przypadku wydruku modeli bardzo małych i szczegółowych, które drukowane będą bardzo powoli i z użyciem wąskiej szerokości linii (np. drukowane poziomo punkty brajlowskie). Duży wypływ filamentu nie jest wtedy niezbędny, więc jeżeli używasz współczynnika ekstruzji na poziomie 1, zmniejsz go do wartości np. 0,98.