- Do czego: wyświetlanie, drukowanie i podpisywanie PDF, odczytywanie tekstów na głos
- Dla kogo: dysleksja, ASD, ADHD
- Licencja: bezpłatna.
- System: Windows, macOS, Android
W skrócie: Najbardziej popularna przeglądarka plików PDF zawiera opcje przetwarzania tekstu na mowę i odczytywania dokumentów.
Adobe Reader pozwala otwierać, drukować i podpisywać dokumenty w bardzo popularnym formacie Portable Document Format (PDF). Jest to jeden z częściej instalowanych programów do obsługi PDF, głównie dlatego, że to właśnie firma Adobe opracowała ten format w 1992 roku. Aż do 2007 produkty firmy Adobe jako jedyne oficjalnie wspierały pełną specyfikację Portable Document Format. Format PDF jest w zasadzie jedynym oficjalnie uznawanym rodzajem plików do Reader zawiera również podstawowe funkcje odczytu treści przy użyciu systemowych głosów syntetycznych.
Opcja odczytu znajduje się w menu „Widok” – „Odczytaj na głos”.
Ważne! Odczytana zostanie jedynie tekstowa zawartość pliku pdf. Obrazy, skany i ikony zawarte w dokumencie nie są odczytywane.
Jakość odczytu jest poprawna, choć znacznie ustępuje alternatywnym rozwiązaniom zawartym w oprogramowaniu np. Microsoftu.
- Reader potrafi zmieniać tempo czytania bez wyraźnej przyczyny, wręcz odczytywać pojedyncze wyrazy z przerwami.
- Aktualnie odczytywany fragment tekstu nie jest w żaden sposób wyróżniany wizualnie.
- Nieuwzględniany jest podczas odczytu tekst alternatywny obrazów.
Nie zadbano niestety o łatwo dostępny panel sterowania odczytem. Podczas trwania odczytywania nie jest ono w żaden sposób sygnalizowane wizualnie. Aby sterować odczytem, trzeba posługiwać się skrótami klawiaturowymi (np. Shift+Ctr+V – start czytania strony, Shift+Ctr+E – zatrzymanie odczytu) lub wybierać odpowiednie opcje z menu.
W związku z jakością przetwarzania tekstu na mowę i niewygodnym, nieintuicyjnym sterowaniem, a także brakiem śledzenia odczytywanego tekstu, zalecamy użycie np. Microsoft Word lub Balabolka i ich opcji czytników immersyjnych do odczytywania tekstu z PDF.