Adaptacja materiałów dydaktycznych do dostępnych formatów alternatywnych realizowana jest dla tych studentów i pracowników UW, których niepełnosprawność uniemożliwia korzystanie ze standardowych materiałów, najczęściej w postaci papierowych wydruków lub w formacie zamkniętych graficzne plików.
Z zaadaptowanych materiałów korzystają najczęściej osoby niewidome i słabowidzące, osoby z niepełnosprawnością rąk, które nie są w stanie samodzielnie przekładać kartek.
Adaptacja materiałów polega na przetworzeniu formatów niedostępnych do postaci tekstowej, wraz ze wszystkimi elementami struktury tekstu. Najczęściej wymaga to wykonania skanów stron oraz przeprowadzenia procesu OCR (optycznego rozpoznania tekstu). Kolejnym etapem prac jest korekta otrzymanego tekstu oraz uporządkowanie struktury całej treści: połączenie linii tekstu w akapity, uporządkowanie tabel, dodanie opisów alternatywnych dla grafik, opracowanie elementów aktywnych czy właściwe oznaczenie nagłówków. Tak przygotowany materiał może zostać zapisany w postaci dostępnego dokumentu elektronicznego lub dalej przetworzony np. do postaci wydruku brajlowskiego. Materiał może też zostać przygotowany w postaci nagrania dźwiękowego.
Przygotowanie adaptacji materiału jest procesem żmudnym i czasochłonnym. Należy o tym pamiętać, zamawiając materiały z odpowiednim wyprzedzeniem (minimum miesiąc dla całych książek i przynajmniej 3 dni dla pojedynczych stron).
Do zamawiania adaptacji materiałów uprawnieni są studenci z niepełnosprawnością, którzy złożyli wniosek o ten rodzaj wsparcia i został on przyznany. W tym celu należy skontaktować się z działem studenckim BON UW.
Zamówienia na adaptację materiałów należy składać przez moduł Akademickiej Biblioteki Cyfrowej
Aby skorzystać z usługi, trzeba zarejestrować się w BON oraz założyć konto w ABC.